Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Na výlet do přírody – Rodičem v Brně

Lesní naučná stezka U Jezírka

Moc hezkou naučnou stezku najdete kousek za Brnem mezi Soběšicemi a Útěchovem. Kilometr dlouhá stezka přiblíží život v lese, včetně zvířátek, vody v krajině nebo toho, co dokáže napáchat kůrovec. Stezka se nachází kolem ekocentra Jezírko společnosti Lipka a dá se zvládnout i s nejmenšími dětmi (včetně kočárku).

Více info: Lesní naučná stezka U Jezírka

Mariánské údolí

V Mariánském údolí je krásně v každém ročním období. Velká část lidí právě tohle místo zmíní jako odpověď na otázku, které místo mají v Brně nejraději. Údolím protéká potok Říčka, který zde vytváří meandry, na nichž bylo v letech 1953–1967 vybudováno pět údolních nádrží. Výlet do údolí lze spojit s návštěvou zábavního parku Eldorádo nebo projížďkou na bobové dráze U Mlýna, která funguje celoročně.

Více info: Mariánské údolí

Po stopách sýkorky v Mokré Hoře

Naučná stezka Po stopách sýkorky vás zavede podél krásného potoka Rakovec do listnatých lesů na kopci Mokrá Hora. Dostanete se sem i MHD (autobusem č. 70), od zastávky Mokrá Hora se v příjemném prostředí lesa ocitnete za 10 minut.

Více info: Po stopách sýkorky v Mokré Hoře

Stránská skála

Stránská skála je skvělý kus jedinečné přírody uprostřed města. Najdete ji ve východní části Brna v katastrálním území Brno-Slatina a určitě ji nepřehlédnete. Je jedním z významných brněnských vrchů a zároveň národní přírodní památkou. Dospělé potěší krásný výhled, děti zase tajemné jeskyně a ovečky, které se tu pasou a napomáhají tak eliminovat bujné porosty některých nežádoucích druhů trav.

Více info: Stránská skála

Hády – Růženin lom

Kopec Hády a jeho okolí navázané na bývalé vápencové lomy patří k těm nejoblíbenějším místům v Brně. Je tu jedinečný výhled i specifická přírodní lokalita. Nejpopulárnější část Hádů je Růženin lom s jezírky s ruznorodě zbarvenou vodou. Pro děti je tu tajemná Cesta rákosím, díky níž zažijí opravdové dobrodružství.

Více info: Hády – Růženin lom

Areál u mravence Lesíka s naučnou stezkou

Areál U mravence Lesíka prohlašujeme za nejkrásnější a nejzábavnější naučnou stezku v Brně (tedy aspoň pro nás). Stezka je dlouhá cca 700 m, takže vhodná i pro malé děti. Je zde 10 stanovišť s interaktivními prvky, které naše děti opravdu velmi bavily.

Více   info: Areál u mravence Lesíka s naučnou stezkou

Přírodní rezervace Kamenný vrch

Další nádherné místo, které v Brně zbožňujeme je přírodní rezervace Kamený vrch, kde rostou chráněné koniklece, které kvetou zhruba koncem března. Tohle místo ale není nádherné jen když kvetou koniklece. Je zde i lesopark, kde jsou úžasné procházky.

Více info: Přírodní rezervace Kamenný vrch s lesoparkem

Obora Holedná

Oboru Holedná zná asi každý obyvatel Brna. Nejznámější a nejoblíbenější pro rodiny s dětmi je obora s divokými prasaty a Naučná stezka Holedná. Ne každý ale ví, že na vrcholu Holedné najdete Občerstvovník – samoobslužnou občerstvovací krabici, kde si můžete vzít, na co máte chuť a následně přispějete do kasičky (na účet) tolik, kolik uznáte za vhodné.

Více info: Občerstvovník na Holedné

Holásecká jezera

Přírodní památka Holásecká jezera je soustavou jezer a mokřadů v městské části Brno-Tuřany, které byste možná na území mezi dvěma dálnicemi nečekali. Zdejší divoká příroda každému učaruje. Je to ráj rybářů i pejskařů, ale i děti ocení tento kus nespoutané přírody na dosah od města.

Více info: Holásecká jezera

Pohádkový potok – naučná Bobrstezka

Naučná stezka Pohádkový potok zvaná Bobrstezka je jedinečným výletním místem co by kamenem dohodil od Brna. Nachází se v údolí říčky Bobravy na hranici katastrů čtyř obcí – Moravany, Nebovidy, Želešice a Ořechov. Cestou k Bobrstezce potkáte i studánku U víly Vrbičky doplněnou o vodní prvky.

Více info: Pohádkový potok - naučná Bobrstezka

Babí lom – naučná stezka

Babí lom je krásná lokalita a neznamená pouze romantickou rozhlednu (která je spíše pro zdatnější výletníky). Malé průzkumníky rozhodně potěší Lesnická naučná stezka Babí lom, která nabízí deset zastavení v doprovodu vyřezávaných soch lesní zvěře.

Více info: Babí lom – naučná stezka

Rodinná naučná stezka Klucanina

Rozhledna Klucanina nad Tišnovem je velmi známá, co je ale už méně známé je, že cestou na ní vede jedna z nejkrásnějších naučných stezek, s nimiž jsme se zatím setkali. Trasa vede po žluté turistické značce, je dlouhá 1,2 km a najdete zde celkem 13 interaktivních tabulí a zastavení.

Více info: Rodinná naučná stezka Klucanina

Soběšice – rozcestník pro spoustu krásných tras

Jedinečnou lokalitou na dohled Brna jsou Soběšice. Je to vlastně malebná vesnička, která formálně ještě patří k Brnu.  Zdejší louky a stráně vybízejí ke krásným procházkám přírodou, můžete odsud vyrazit do všech světových stran, například na rozhlednu nebo za koníky.

Více info: Soběšice – rozcestník pro spoustu krásných tras

Rosickou oborou do Zastávky u Brna

Skvělá procházka, kterou můžete uskutečnit jako hezký výlet vlakem, zároveň není problém udělat okruh a vracet se jinou cestou k autu. Během trasy na děti čeká jedno interaktivní stanoviště v oboře s poznáváním ptáků, stromů a zvířecích stop.

Více info: Rosickou oborou do Zastávky u Brna

Z Vranova na Babí lom

Cest, jak se dostat na Babí lom s proslulou romantickou rozhlednou, je více. My jsme tentokrát zvolili tu z Vranova u Brna. Výběr nebyl náhodný. Dozvěděli jsme se, že na parkovišti ve Vranově v ulici na Gruntech je samoobslužný bar, kde si můžete sami načepovat kofolu nebo pivo a koupit drobné občerstvení.

Více info: Z Vranova na Babí lom

Cesta vinicemi na rozhlednu Slunečná

Vinařský kraj si můžete užít i s dětmi. Pokud navíc necháte doma auto a vydáte se na výlet vlakem, můžete si výlet spojit také s ochutnávkou přímo od místních vinařů. Procházka dlouhá 4 km vás zavede na krásnou rozhlednu. Zvládnete ji i s malými dětmi a sjízdná je také s kočárkem.

Více info: Cesta vinicemi na rozhlednu Slunečná

Mandloňové sady Hustopeče

Mandloňové sady rozkládající se nad Hustopečemi jsou unikátním souborem asi 50 tisíc mandloní, jejichž slávu začalo město postupně obnovovat v novém tisíciletí. Obdobnou záplavu mandloní nikde jinde ve střední Evropě nenajdete a obdivovat ji můžete mimo jiné z krásné rozhledny.

Více info: Mandloňové sady Hustopeče

Z Bořetic na Kraví horu

Bořetice jsou náš oblíbený výletní cíl. V okolí se nachází hned několik rozhleden, jsou tu krásné vinice a výhled na Pálavu. Zamířit můžete například na rozhlednu Kraví hora, která se tyčí na kopci na vinnými sklípky.

Více info: Z Bořetic na Kraví horu

Ekofarma Jalový dvůr

Navštivte toto pohádkové místo. Přijeďte si odpočinout na farmě, kde vás čeká stráň s pasoucími se ovcemi a koňmi, romantický rybník, stezky Ždánickým lesem, cyklostezka a hospůdka, kde se můžete o víkendu pohodlně občerstvit.

Více info zde: Ekofarma Jalový dvůr – Heršpice

Rajhradskou bažantnicí

Z Popovic do Rajhradu stojí za to udělat si procházku pěšky nebo projížďku na kole. Rajhradská bažantnice nabízí rozmanitou krajinu, na jejímž konci můžete dětem slíbit super hřiště v Rajhradě. Tuhle cestu navíc zvládnou úplně všichni, včetně začínajících cyklistů.

Více info: Rajhradskou bažantnicí

Údolí Bílého potoka

Krásná trasa na nenáročnou procházku se nachází v lesích na pomezí Brněnska a Vysočiny. Půjdete lesem, ale potkáte i dětské hřiště. Podíváte-li se na mapu, zjistíte, že údolí je vlastně na dosah z páteřní dálnice D1, současně si tu ale připadáte jako na konci světa. Z Brna sem dojedete za půl hodiny, místní cesty jsou oblíbené turisty i cyklisty.

Více info: Údolí Bílého potoka

Výlet na Pálavu – Sirotčí hrádek

Pálava je neopakovatelný kus přírody s jedinečnou středomořskou atmosférou a zajet si sem se vyplatí v každém ročním období. Nejraději to tu máme na začátku jara; zatímco v okolí se příroda sotva probouzí, na Pálavě už vše krásně kvete a bzučí.

Více info: Výlet na Pálavu – Sirotčí hrádek

Rozhledna a pískovcový lom Malý Chlum

Bývalý pískovcový lom Malý Chlum bychom překřtili jako nejlepší pískoviště na Moravě. Barevné vrstvy usazené horniny představují pro děti skvělý zážitek, zvlášť s lopatkami a bábovičkami. Na kopci je celoročně přístupná rozhledna a o kus dál monumentální sousoší husitských bojovníků. Z Brna se sem dostanete za půl hodiny autem.

Více info: Rozhledna a pískovcový lom Malý Chlum

Lesní bar v Pístovicích a Pístovický rybník

Lesní bary jsou u nás velmi oblíbené, a tak postupně objíždíme a obcházíme ty Brně a jeho blízkosti a snažíme se výlet vždy spojit s návštěvou zajímavostí v okolí. Takovým výletem s návštěvou lesního baru byl výlet do obce Račice-Pístovice, která se nachází na úpatí Drahanské vrchoviny necelých 10 km západně od Vyškova (zhruba 30 minut jízdy autem z Brna).

Více info: Lesní bar v Pístovicích a Pístovický rybník

Zámecká Dyje v Lednicko-valtickém areálu

Zámek v Lednici a jeho kouzelný zámecký park určitě znáte. Možná ale nevíte, že zde můžete zažít parádní vodácké dobrodružství po proudu Zámecké Dyje. Tahle řeka je velmi klidná, jako dělaná pro rodiny s dětmi a nevyžaduje extra velké vodácké dovednosti.

Více info: Zámecká Dyje v Lednicko-valtickém areálu

Údolím Říčky do jeskyně Pekárna

Oblíbeným cílem všech dobrodruhů je volně přístupná jeskyně Pekárna, kterou najdete na vnější hranici Moravského krasu. Vstupem do jeskyně se hnedle přenesete v čase až do pravěku. Jedná se totiž o bohaté archeologické naleziště a také se zde odehrává část knihy Lovci mamutů. K jeskyni si můžete udělat příjemný výlet údolím Říčky.

Více info: Údolím Říčky do jeskyně Pekárna

Krásné procházky kolem Lulče

Vesnička Luleč na Vyškovsku nabízí hned několik výletních cílů a procházek zdejší přírodou. V létě je tu největším lákadlem přírodní koupaliště U Libuše. My ale víme, že to tu má kouzlo v každém ročním období: užijete si tu rozkvetlé jaro, horké léto i barevný podzim.

Více info: Krásné procházky kolem Lulče

Rudice: větrný mlýn, lom a jeskyně

Rudice je obec s železářskou a hornickou tradicí v Moravském krasu a rozhodně stojí za návštěvu. Největší přírodní zajímavostí je 12 km dlouhý jeskynní systém Rudického propadání a pak také kaolinový lom Seč. Ve vesničce najdete také zachovalý větrný mlýn, odkud se rozbíhají hned dvě naučné stezky.

Více info: Rudice: větrný mlýn, lom a jeskyně

Za vodníky a mlýnky do Pilského údolí

Pod boskovickým hradem se rozkládá Pilské údolí s vodníky a spoustou vodních mlýnků na hraní, což je úplný ráj pro všechny dětské návštěvníky. Je to krásná cesta přírodou, která nabízí spoustu zábavy.

Více info: Rudice: větrný mlýn, lom a jeskyně

Stezka s dřevěnými zvířátky kolem Buchlova

V blízkosti známého hradu Buchlov v okrese Uherské Hradiště vede krásná Lesnická naučná stezka o délce 2,8 km, kterou kromě 11 informačních tabulí zdobí na vybraných zastaveních také dřevěné sochy lesní zvěře. A zvířátka jsou právě to, co dělá pro děti stezku atraktivnější.

Více info: Stezka s dřevěnými zvířátky kolem Buchlova