Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Z Vranova na Babí lom – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 16 km, 18 minut
Doprava
: autem nebo autobusem č. 57 z Tomkova náměstí či Lesné
Délka trasy:

Varianta 1. s projitím Lesnické naučné stezky 5,2 km
Varianta 2. k rozhledně a zpět 6,1 km
Náročnost trasy: k rozhledně náročná, lesní stezka nenáročná
Vhodná pro kočárky: na Babí lom a k rozhledně NE, na lestní stezku možno s terénními kolečky
Doporučení: k rozhledně se vydejte jen se staršími dětmi a s vhodnou obuví. Pokud byste na rozhlednu rádi, ale nelíbí se vám náročná trasa z Vranova, doporučujeme jít cestou od Lelekovic nebo od Kuřimi, i tam je ale nutné v závěru překonat skalní terén.


Cest, jak se dostat na Babí lom s proslulou romantickou rozhlednou, je více. My jsme tentokrát zvolili tu z Vranova u Brna. Výběr nebyl náhodný. Dozvěděli jsme se, že na parkovišti ve Vranově v ulici na Gruntech, je samoobslužný bar, kde si můžete sami načepovat kofolu nebo pivo a koupit drobné občerstvení jako jsou brambůrky, oplatky, vodu atd. Auto jsme tedy zaparkovali na tomto parkovišti a vydali jsme se po červené turistické značce směr Babí lom.

Zhruba po 400 metrech jsme míjeli prasátka. A že jich tu bylo. Prasátka patří pod Divoké farmy, díky nimž si dokonce na stejném parkovišti jako je samoobslužný bar můžete zakoupit i skvělé vepřové maso a speciality na gril. To ale dětem raději neříkejte :-).

Pokračovali jsme stále po červené značce k lesnímu baru U Jelínka (aktuálně zavřený!). Ten je vzdálený od startu zhruba 1,5 km. Cesta k němu je sice dost kamenitá, ale terénní kočár ji zvládne. Od Jelínka máte více možností kam se vydat. Pro menší děti určitě doporučujeme směr Lesnická naučná stezka Babí lom (tedy po modré/ zelené vpravo). Naučná stezka je zaměřena na rodiny s dětmi a tematicky se jedná o cestu stromu od semene po výrobky ze dřeva. Na každém stanovišti je umístěna socha lesního zvířete ve velikosti zhruba 1,5 m. Součástí naučné stezky je i  nový lesní altán, 4 lesní hřiště a obnovená studánka u Sv. Huberta. Tahle stezka má svůj vlastní příspěvek zde.

Pro starší děti nebo dospělé pak doporučujeme si vyšlápnout na Babí lom, tedy pokračovat rovně a kopírovat červenou a modrou značku. Míjet budete odpočinkový altán s lelkovadlem, až se dostanete na další rozcestí. Tam pak máte dvě možnosti − buď se vydat na vrchol Babí lom doprava, nebo na rozhlednu Babí lom doleva (což, kupodivu, není totéž 😊). Tady jen chceme upozornit, že i když je rozhledna z rozcestí značena jako vzdálená jen 500 m, půjdete to zhruba 30 min. Cesta vede velmi náročným terénem, je hodně skalnatá, přelézají se kameny a určitě si na tuto pasáž nezapomeňte vzít vhodnou obuv. Pro malé děti tato cesta rozhodně není vhodná a na kočárky tu zapomeňte úplně.

Dle našich zkušeností cestu zvládnou děti starší 5 let, ale je to individuální. Každopádně, pokud cestu zvládnete a dojdete k rozhledně, bude to zasloužená odměna. Výhled z této 15 m vysoké rozhledny je kouzelný: za krásného počasí můžete dokonce vidět i 200 km vzdálené vrcholky Alp.

Pokud s mladšími dětmi nechcete riskovat, vydejte se směr druhý, a to na vrchol Babí lom. Děti budou i tak nadšeny, že mohou lézt po skalách, cestička sem vede pěkná, jsou zde i kamenné schody a je to kouzelné místo.

Po náročném výstupu jsme se už těšili na cestu zpět a na tu zaslouženou vlastnoručně načepovanou kofolu. Dalším tipem je ve Vranově Hospůdka Bylo nebylo, kterou najdete u obecního úřadu cestou ke kostelu. Nabízejí tady opravdu vynikající koláče a dezerty za velmi příznivé ceny, kromě toho tu i vaří, takže sem můžete zamířit, pokud vám na výletě hodně vyhládne.

Leave a Reply