Vzdálenost od Brna: 16 km, 18 minut
Doprava
: autem nebo autobusem č. 57 z Tomkova náměstí či Lesné
Délka trasy:

Varianta 1. k lesnímu baru U Jelínka a zpět 2,8 km
Varianta 2. s projitím Lesnické naučné stezky 5,2 km
Varianta 3. k rozhledně a zpět 6,1 km
Náročnost trasy: k rozhledně náročná, lesní stezka jinak nenáročná
Vhodná pro kočárky: na Babí lom a k rozhledně NE, na lestní stezku možno s terénními kolečky
Doporučení: k rozhledně se vydejte jen se staršími dětmi a s vhodnou obuví. Pokud byste na rozhlednu rádi, ale nelíbí se vám náročná trasa z Vranova, doporučujeme jít cestou od Lelekovic nebo od Kuřimi


Cest, jak se dostat na Babí lom s proslulou romantickou rozhlednou, je více. My jsme tentokrát zvolili tu z Vranova u Brna. Výběr nebyl náhodný. Dozvěděli jsme se, že na parkovišti ve Vranově v ulici na Gruntech, je samoobslužný bar, kde si můžete sami načepovat kofolu nebo pivo a koupit drobné občerstvení jako jsou brambůrky, oplatky, vodu atd. Auto jsme tedy zaparkovali na tomto parkovišti a vydali jsme se po červené turistické značce směr Babí lom.

Zhruba po 400 metrech jsme míjeli prasátka. A že jich tu bylo. Prasátka patří pod Divoké farmy, díky nimž si dokonce na stejném parkovišti jako je samoobslužný bar můžete zakoupit i skvělé vepřové maso a speciality na gril. To ale dětem raději neříkejte :-).

Pokračovali jsme stále po červené značce k lesnímu baru U Jelínka. Ten je vzdálený od startu zhruba 1,5 km. Cesta k němu je sice dost kamenitá, ale terénní kočár ji zvládne. Je otevřený většinou od poloviny dubna, a to o víkendu včetně svátků od 10 do 17 hodin a jen za hezkého počasí.

Od Jelínka máte více možností kam se vydat. Pro menší děti určitě doporučujeme směr Lesnická naučná stezka Babí lom (tedy po modré/ zelené vpravo). Naučná stezka je zaměřena na rodiny s dětmi a tematicky se jedná o cestu stromu od semene po výrobky ze dřeva. Na každém stanovišti je umístěna socha lesního zvířete ve velikosti zhruba 1,5 m. Součástí naučné stezky je i  nový lesní altán, 4 lesní hřiště a obnovená studánka u Sv. Huberta. Tahle stezka má svůj vlastní příspěvek zde.

Pro starší děti nebo dospělé pak doporučujeme si vyšlápnout na Babí lom, tedy pokračovat rovně a kopírovat červenou a modrou značku. Míjet budete odpočinkový altán s lelkovadlem, až se dostanete na další rozcestí. Tam pak máte dvě možnosti − buď se vydat na vrchol Babí lom doprava, nebo na rozhlednu Babí lom doleva (což, kupodivu, není totéž 😊). Tady jen chceme upozornit, že i když je rozhledna z rozcestí značena jako vzdálená jen 500 m, půjdete to zhruba 30 min. Cesta vede velmi náročným terénem, je hodně skalnatá, přelézají se kameny a určitě si na tuto pasáž nezapomeňte vzít vhodnou obuv. Pro malé děti tato cesta rozhodně není vhodná a na kočárky tu zapomeňte úplně.

Dle našich zkušeností cestu zvládnou děti starší 5 let, ale je to individuální. Každopádně, pokud cestu zvládnete a dojdete k rozhledně, bude to zasloužená odměna. Výhled z této 15 m vysoké rozhledny je kouzelný: za krásného počasí můžete dokonce vidět i 200 km vzdálené vrcholky Alp.

Pokud s mladšími dětmi nechcete riskovat, vydejte se směr druhý, a to na vrchol Babí lom. Děti budou i tak nadšeny, že mohou lézt po skalách, cestička sem vede pěkná, jsou zde i kamenné schody a je to kouzelné místo.

Po náročném výstupu jsme se už těšili na cestu zpět a na tu zaslouženou vlastnoručně načepovanou kofolu. Dalším tipem je ve Vranově Hospůdka Bylo nebylo, kterou najdete u obecního úřadu cestou ke kostelu. Nabízejí tady opravdu vynikající koláče a dezerty za velmi příznivé ceny, kromě toho tu i vaří, takže sem můžete zamířit, pokud vám na výletě hodně vyhládne.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.