Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Rodinná naučná stezka Klucanina – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 25 km
Kraj: Jihomoravský, okres Brno-venkov
Doprava:
autem: směrem na Kuřim, cesta trvá 30 minut (parkování u nového hřbitova v Tišnově)
vlakem: v Tišnově staví rychlíky i osobní vlaky směrem na Vysočinu, cesta trvá 30 minut

Délka trasy: 2.4 km (tam i zpět)
Náročnost trasy
: středně náročná (cestou na rozhlednu se jde stále do kopce)
Vhodná pro kočárky: ano, pro sportovní typy


Rozhledna Klucanina nad Tišnovem je velmi známá, co je ale už méně známé je, že cestou na ní vede jedna z nejkrásnějších naučných stezek, s nimiž jsme se zatím setkali.

Naučná stezka, kterou vytvořilo Rodinné centrum Studánka ve spolupráci s městem Tišnovem, začíná na rozcestí u hřbitova. Zde můžete i pohodlně zaparkovat autem. Hned u parkoviště je na úvod pro děti přichystáno hřiště a fit park, na hřišti je velké dřevěné pexeso se zvířátky, kuličkolam a piškvorky.

Trasa na rozhlednu po naučné stezce vede po žluté turistické značce, je dlouhá 1,2 km a najdete zde celkem 13 interaktivních tabulí a zastavení. Stezka se dá zvládnout i se sportovním kočárkem, počítejte však, že cesta na rozhlednu vede stále do kopce, takže je to náročnější na fyzičku, zaroveň jde o klasickou nezpevněnou lesní cestu.

Všechny prvky naučné stezky jsou koncipovány tak, aby zajímavým a poutavým způsobem přibližovaly les a přírodu Tišnovska. Celá naučná stezka je interaktivní, děti mají možnost si vše osahat, prozkoumat, vyzkoušet, zažít… Tabule tvoří krásné malované obrázky a děti mohou informace vstřebávat všemi smysly, což je právě to, co je na této stezce tak moc baví.

V cíli naučné stezky a zároveň na úplném vrcholu kopce se nachází volně přístupná rozhledna Klucanina. Když zvládnete vyšlapat všech 133 schodů, ocitnete se na nejvyšší třetí plošině s krásným výhledem: dole se rozkládá město Tišnov, vpravo vrch Květnice a na opačné straně vrchy Bukovec a Babí lom. Rozhledna je otevřená neomezeně a vstupné se zde neplatí.

Náš tip: Do Tišnova si může udělat z Brna krásný výlet vlakem. Z nádraží se vydejte přes náměstí směrem k nemocnici, kde se napojíte na modrou značku a na rozhlednu vyjdete z druhé strany. Naučnou stezku si pak můžete užít po zpáteční cestě dolů. Dá se z města jít i po zelené turistické značce, pokud chcete mít cestu „po směru“. Cesta z nádraží na rozhlednu je dlouhá 2,8 kilometrů, takže se zpáteční cestou je to výlet na zhruba 5,5 kilometrů. Výhodou je, že si prohlédnete i město Tišnov se zajímavými středověkými uličkami, doporučujeme také rekonstruovaný Park pod kostelem a Farskou zahradu, kde najdete příjemná hřiště. Kousek od nádraží pak leží restaurace Tišnovská rychta, kde jednak dobře vaří a jednak je to tu vskutku ráj pro děti!

Pro ostřílené cestovatele pak doporučujeme spojit návštěvu rozhledny s cestou na retro hřiště Trnec a pak třeba po Stezce hrdelního práva zpět do města. Více zde.

Kde naučnou stezku najdete?
Stezka začíná u nového hřbitova
377, 666 01 Tišnov
Najdete ho při výjezdu z Tišnova směrem na Železné a Černou Horu.

Leave a Reply