Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Rudice: větrný mlýn, lom a jeskyně – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: cca 30 km z Brna
Kraj: Jihomoravský, okres Blansko
Doprava:
autem: Rudice leží asi 9 km od města Blanska a asi 2 km od Jedovnic. Zaparkovat se dá pohodlně u Větrného mlýna (což je ideální výchozí bod,) u dětského hřiště, nebo u lomu Seč.
autobus: autobus č. 201 ze Staré Osady do Jedovnic, kde přestoupíte na autobus č. 231, nebo si můžete udělat krásnou 1,5 km procházku z Jedovnic od autobusu.
Vhodná pro kočárky: Bohužel ne. K propadání se s kočárkem určitě nedostanete a k lomu ho také moc nedoporučujeme.


Rudice je obec s železářskou a hornickou tradicí v Moravském krasu a rozhodně stojí za návštěvu. Největší přírodní zajímavostí je bezesporu 12 km dlouhý jeskynní systém Rudického propadání s naší nejhlubší suchou propastí (-153 m).

To však není vše, co Rudice nabízí. Děti nejvíce bavilo samozřejmě místní dětské hřiště, ještě více než známý lom Seč, což je pro děti takové obrovské pískoviště a pro rodiče neskutečný kus přírody, který hraje všemi barvami.

V Rudici najdete také muzeum Větrný mlýn, kde je expozice doplněna 3D videoprojekcí, která návštěvníkům ukáže krásy okolí Rudice a především rudického podzemí v úchvatném prostorovém zobrazení. Bohužel my jsme zde byli 2x v době koronaviru, kdy bylo muzeum zavřené, tak nemůžeme popsat vlastní dojmy. Ale jen vidět tento mlýn z venku byl pro nás velký zážitek.

S dětmi jsme si prošli hlavně zmíněný lom, hřiště, větrný mlýn a Rudické propadání. Možností je však více. Jsou tu 2 naučné stezky, a to Jedovnické rybníky – Rudické propadání, což je stezka 7 km dlouhá a začíná u větrného mlýna. Je osazena třinácti informačními panely, které vás seznámí s přírodními krásami rudického okolí a přivedou vás do známého rekreačního střediska Jedovnice k rybníkům Dymák a Olšovec.

Dále je tu stezka Rudické doly, která je dlouhá zhruba 5 km a vede krásným okolím Rudice, místy, kde se těžilo železo, žáruvzdorné jíly, písky a hlinky. Úvodní panel je umístěn v zahradě větrného mlýna.

Výlet do Rudice bychom zhodnotili jako jeden z nejvydařenějších a vždy se sem budeme velmi rádi vracet. Protože navštívit jen jednou tohle místo rozhodně nestačí.