Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Pohádkový potok − naučná Bobrstezka – Rodičem v Brně

Délka trasy: 4,2 km
Doprava: autem do Moravan (zaparkovat na ulici K Pegasu) nebo do Nebovid (zaparkovat u kostela). Autobusem IDS č. 501 od Ústředního hřbitova (zastávka Moravany – Hlavní nebo Nebovidy – u kostela). Ze zastávek je to k začátku trasy cca 650 m.
Náročnost trasy: středně náročná
Vhodná pro kočárky: není vhodná


Nučná stezka Pohádkový potok, neboli Bobrstezka, je jedinečným výletním místem co by kamenem dohodil od Brna. Nachází se v údolí říčky Bobravy na hranici katastrů čtyř obcí – Moravany, Nebovidy, Želešice a Ořechov. 

My osobně doporučujeme příchod z Moravan, kdy cestou k Bobrstezce potkáte i studánku U víly Vrbičky, doplněnou o vodní prvky s příjemným posezením v altánku. Od studánky pak budete pokračovat cestou která vás k ní dovede stále rovně až dojdete k Bobrstezce, která je od studánky vzdálena cca 700 m. Pokud půjdete od Nebovid, nezapomeňte si ke studánce udělat malou odbočku, skutečně to stojí za to, děti budou nadšené!

Bobrstezka začíná „Horní Branou“ s pohádkovým informačním panelem. Na trase stezky je nainstalováno 8 zastavení s naučnými informačními tabulemi, 1 posezení a 5 stanovišť pro aktivní odpočinek. Děti (samozřejmě i dospělí) si zde mohou např. zahrát na dendrofon a zjistit, jak krásně zní dřevo, nebo si prolézt tajuplnými pavučinami.

Potkáte zde i spoustu prvků ze dřeva na prolézání, přelézaní, lezení či posezení. Poslední zastavení je u „Louky kam chodí tančit víly“. Na louce je umístěno akátové sousoší tančících víl a 2 pohádkové mosty. Zde stezka „Dolní branou“ v údolí řeky Říčky končí (pro někoho, kdo se vydá právě z této strany, naopak začíná). 

Na každé informační ceduli najdete také mapu naučné stezky s označením, které stanoviště jste právě navštívili. Témata naučných cedulí jsou věnována místní krajině a životu v lese i v řece.

Celková délka naučné stezky je 0,8 km. Půjdete-li však z Moravan, počítejte s cestou tam i zpět 4,2 km dlouhou. Bobrstezka není bohužel vhodná pro kočárky, respektive hlavní cesta ano, ale informační panely a herní prvky jsou umístěny v terénu mimo cestu, takže tam už by to s kočárkem bylo složitější. Jestli půjdete s mladšími dětmi, které toho moc neušlapou, pak je nejlepší začít stezku „Dolní branou“ v údolí řeky. 

Náš tip na závěr: V letní sezóně najdete v údolí řeky Říčky u dolní brány stezky občerstvovací maringotku U makové panenky. Je to skvělé lákadlo pro děti. Budete-li vaši procházku začínat v Moravanech, doporučujeme také navštívit místní cukrárnu s názvem Tarta. Jsou tu vyhlášené netradiční zákusky, domácí zmrzlina a velmi dobře tu vaří. 

Kde Bobrstezku najdete? 

GPS Souřadnice horního konce Bobrstezky jsou 49°08’05.3″N 16°33’32.9″E, Souřadnice dolního konce Bobrstezky jsou 49°07’50.2″N 16°33’15.3″E

Leave a Reply