Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Jeskyně Pekárna – malý okruh Moravským krasem – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 20 minut
Doprava: autobus č. 201 a 202 ze Staré osady, zastávka Ochoz u Brna, Říčky, rozcestí
Délka trasy: 4,5 km
Náročnost trasy: mírně náročná
Vhodná pro kočárky: ne
Doporučení: na průzkum jeskyně se bude hodit baterka nebo čelovka


Jeskyně Pekárna je jednou z nejznámějších jeskyní Moravského krasu, často vystupuje jako dračí sluj v pohádkách a je vítaným cílem všech dobrodruhů. Jeskyně je volně přístupná, možná tu narazíte na nějaké táborníky a v zadní části najdete hejna spících netopýrů (takže si vemte baterku, ať si na ně můžete posvítit).

K jeskyni Pekárna si lze udělat příjemný výlet údolím Říčky, který začíná na rozcestí před Ochozí u Brna. Odsud se vydáte po žluté značce směrem ke Kaprálovu mlýnu, které funguje jako skautská základna a ekologické středisko. Přesně naproti mlýnu najdete Občerstvení u Potoka, kde se můžete posilnit polévkou nebo menším jídlem, mají tu i nanuky a hlavně kozy v ohrádce, což děti určitě potěší. Občerstvení je otevřené o prázdninách denně od 15 hodin, mimo prázdniny pak o víkendech.

Odsud budete podél Říčky pokračovat po žluté značce. Jde o příjemnou lesní cestu, která je oblíbená i cyklisty, takže pozor na ně, občas je potřeba se s jim vyhýbat na úzké cestě. Podél stezky ve svahu můžete pozorovat spoustu jeskyní, ta hlavní – pravěká jeskyně Pekárna – na vás čeká po zhruba 1,5 kilometrech od Kaprálova mlýna. Jeskyně je v kopci a vede k ní zhruba stovka schodů, takže na kočárek zde bohužel zapomeňte.

Jeskyně Perkárna je významným archeologickým nalezištěm – v minulém století se zde našly pravěké jeskynní malby i kosterní pozůstatky. Eduard Štorch do jeskyně také umístil část děje ze své proslulé knihy Lovci mamutů. Když do jeskyně vstoupíte, dýchne na vás zvláštní atmosféra a tajemno.

Od jeskyně Pekárny se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat po zelené na Hádek (v létě je tu příjemné koupaní na Hádeckém rybníku), či se vydáte po žluté směrem k Hostěnickému propadání, nebo se vypravíte po modré do Ochozi u Brna. Tam se můžete dobře občerstvit, před obecním úřadem je pak k dispozici dětské hřiště. Z obou míst – z Hádku i Ochozi – se pak dá pohodlně dostat autobusem zpět do Brna (na Starou Osadu).

Leave a Reply