Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Do Boskovic a za vodníky do Pilského údolí – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 40 km
Kraj: Jihomoravský kraj, okres Blansko
Doprava:
autem: po rychlostní silnici R 43 směr Lipůvka, cesta trvá 40 minut
vlakem: z hlavního nádraží směr Letovice, do Boskovic jezdí motoráček, na který je třeba přestoupit ve Skalici nad Svitavou; cesta trvá 55 minut


Kdo má rád výlet, kde se spojí spousta dobrých věcí: dobré občerstvení, historické uličky, zámek a hrad a k tomu zábavná procházka přírodou, ten rozhodně nesmí minout Boskovice bez povšimnutí.

Městečko, které se nachází 40 kilometrů od Brna, potěší malé děti i dospělé, kromě výjezdu autem si sem navíc můžete udělat příjemný výlet vlakem, který sem míří z Brna každou hodinu. Nádraží je z centra dobře dostupné a dá se bez problémů udělat i okruh Pilským údolím.

Boskovice jsou vskutku kvetoucí kulturně bohaté město. Zdejší židovská čtvrť je nejen dějištěm oblíbeného multižánrového festivalu, ale především hlavním zdrojem Genia Loci tohoto dvanáctitisícového města. Návštěvníka rozhodně potěší útulné kavárny dle moderních trendů, kterých je tu hned několik. My jsme si tentokrát pro návštěvu zvolili KaKaBu café sídlící hned vedle synagogy. Cestou jsme ještě míjeli Kafírnu Dogvill, která vypadala, že rovněž uspokojí všechny kávomilce. Naproti zámku v Panském dvoře jsme pak objevili nádherně vypadající kavárnu Prostor, takže sem se určitě plánujeme ještě vrátit. I když co si budeme, děti nakonec nejvíc stejně potěšila zmrzlina na Masarykově náměstí. Obecně je zde však nabídka pestrá, od cukráren a kaváren až po hospůdky, člověk si určitě má z čeho vybírat.

Všichni malí dobyvatelé by v Boskovicích neměli vynechat ikonický boskovický hrad, což se tedy nám bohužel povedlo, neboť naše naplánovaná trasa vedla pod ním a pak jsme se k němu přes kopec už nechtěli vracet. Mířili jsme však přes zámecký park k rekonstruovanému letnímu kinu s obřím plátnem (prý největším ve střední Evropě), kde jsme se na chvíli zastavili. I taková obyčejná věc jako pobíhání po schodech a mezi sedadly může být pro děti dobrá zábava. Navíc je kousek odsud (u bývalé panské jízdárny) také mini dětské hřiště.

Od letního kina jsme seběhli menší sráz dolů (děti ho zvládnou, ale pro kočárky rozhodně není vhodný) a ocitli jsme se na ulici Podhradí vedoucí až k Pilskému údolí (zde tedy určitě doporučujeme kratší a neznačenou cestu, značená modrá vypadala vcelku dobrodružněji a na mnohem delším úseku).

Údolí kolem potoka Bělá nabízí velkou zábavu pro děti v podobě vodních mlýnků, které mohou samy roztáčet a ovládat. Po cestě uvidíte roztomilé sochy dřevěných zajíců či napodobeniny ptáků. U rybníka pak (k radosti rybářů :‑) ) děti mohou použít zvoničku nebo prozkoumávat vodníky. Celé údolí se dá projít jako okruh směřující k židovskému hřbitovu s návazností na vlak nebo auto zaparkované v centru.

A dobře vám radíme. Ceduli se směrovkami „hrad“ raději ignorujte a nadejděte si raději přes kilometr podél kopce po modré značce, protože šplhat na kopec (s vypovídajícím názvem Srák) je na rozvodové papíry 🙂 Nejen, že je to převýšení enormní a cesta nepohodlná, navíc tam v době naší návštěvy probíhala také intenzivní těžba dřeva, takže i ta romantická část těm výhledům trochu chyběla.

Níže přikládáme mapku 6,2 km dlouhého okruhu směřujícího k nádraží. Pokud pojedete autem, dá se v Pilském údolí pohodlně zaparkovat na několika místech (např. Puklův mlýn nebo Pilský dvůr). Samotné Boskovice i Pilské údolí jsou vhodné pro kočárky, přechod mezi městem a údolím však bohužel nikoliv.

délka trasy: 6,2 km
náročnost: středně náročná (v převýšeních mezi údolím)
kočárky: celou trasu ne, pouze město nebo Pilské údolí, spojnice bohužel nikoliv

Dalším cílem v Boskovicích může být Arboretum Šmelcovna se zookoutkem nebo proslulé westernové městečko, tam se budeme muset vypravit zase někdy příště.