Mandloňové sady rozkládající se nad Hustopečemi jsou unikátním souborem asi 50 tisíc mandloní, jejichž slávu začalo město postupně obnovovat v novém tisíciletí. Historie pěstování mandloní na Hustopečsku sahá do 17. století a obdobnou záplavu mandloní nikde jinde ve střední Evropě nenajdete.
Od roku 2013 se uprostřed mandloňového sadu na Starém vrchu nad Hustopečemi tyčí rozhledna (zvaná mandloňová). Ta je volně přístupná a nejvytíženější je samozřejmě na jaře, na přelomu března a dubna, kdy mandloně kvetou a celé okolí se tak pokryje unikátním růžovobílým kobercem květů.
Sad má nicméně kouzlo v každém ročním období. Na sklonku léta tu například pořádají sběry mandlí. Zrající pecky vykukují ze zelených slupek mohou pro návštěvníky být prvním seznámením s tím, jak se rodí oblíbená pochoutka, kterou většina lidí zná jen z čokolád a cukrářských výrobků.
A kdybyste sem měli jet už jen kvůli tomu výhledu na Pálavu, určitě to stojí za to!
Uprostřed mandloňového sadu vede Mandloňová naučná stezka, celá trasa je dlouhá necelých 9 km, můžete ale využít zkrácenou variantou dlouhou asi 5 km. Na kratším okruhu je možno navštívit sad s mandloňovou rozhlednou a také nakouknout do ohrad ke koním, které najdete pod Starým vrchem na červené turistické značce. Odpočinout si můžete v altánu u Předního rybníka. Na sedmi informačních tabulích se dozvíte o mandloních, o okolní přírodě a krajině i jejím využívání.
Kde Mandloňový sad najdete?
Hustopeče (okres Břeclav), začátek Mandloňové naučné stezky najdete u autobusového nádraží/ na náměstí. Vstup do sadů je po cestě za hřbitovem.
Jak se sem dostat?
Autem po dálnici D2, sjezd na Hustopeče, ve městě je mnoho parkovacích ploch.
Vlakem do Šakvic, odkud jezdí pravidelné příměstské autobusy do Hustopečí.
Tip: V březnu se pravidelně koná velmi oblíbená Mandloňová slavnost, v říjnu zase Burčákové slavnosti (Hustopeče jsou nejen krajem mandloní, ale také krajem vína). Jedinečné výrobky z mandlí pak nabízí Hustopečská mandlárna.