Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Rozhledna a pískovcový lom na Malém Chlumu – Rodičem v Brně

Délka trasy: 5,2 km
Doprava: autem (Huť sv. Antonie), vlaková zastávka Doubravice nad Svitavou je odsud vzdálena 4,6 km.
Náročnost trasy: spíše nenáročná
Vhodná pro kočárky: ano, pro sportovní typy
Doporučení: přibalit lopatičku a bábovky na písek (my potkali erární 🙂 )


Bývalý pískovcový lom Malý Chlum pro nás byl vskutku milým překvapením. Možná by vás ani nenapadlo, když jedete po silnici směrem na Svitavy, jak krásné místo to na tomto postranním kopci může být.

Za sebe bychom Malý Chlum překřtili na jedno z nejlepších pískovišť na Moravě. Krásně barevné vrstvy usazené horniny představují pro děti opravdu skvělý zážitek, zvlášť, když najrazíte v lomu na erárními lopatky, kyblíčky a bábovičky.

Lom je vcelku rozsáhlý, s několika oddíly různého písku, z něhož se dělají ty nejlepší bábovky. Na jednom místě jsme našli dokonce i písek růžový. Pokud se vám podaří odsud děti dostat, další prima zastávkou je rozhledna na vrcholu kopce, která je volně přístupná po žebříku. Je to tedy spíš takový větší posed a ten vstup není úplně pro nejmenší děti, rozhlednu doporučujeme zhruba od 5 let.

O co je rozhledna menší, o to zajímavější výhledy však nabízí. Lze odsud vidět Blansko, hrad v Boskovicích, Černou horu nebo Lysice.

Výlet se – pro ty méně unavené šlapáním do kopce – dá spojit ještě s vycházkou k zajímavému Sousoší husitských bojovníků. K němu se dá dojít po zelené značce, od rozhledny je to zhruba 2 km. V lese se najednou zjeví velké pískovcové sousoší Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého, které vytvořil rodák z nedalekého Bořitova Stanislav Rolínek. Dětem sousoší poslouží jako výborná schovka a pro ty otrlejší taky jako skluzavka 🙂 Stanislav Rolínek v lese poblíž husitského sousoší vytvořil ještě několik menších soch do místních kamenů, jejich hledání a objevování může pro děti představovat zajímavou pátrací hru.

Jak se sem dostat:
Autem, zaparkujte na náměstíčku v osadě Huť sv. Antonie, která je součástí blízké obce Obora. Z parkoviště se vydejte po červené značce k rozcestníku a odsud po zelené buď vpravo k lomu a rozhledně anebo vlevo k husitskému sousoší.

Nejbližší zastávka autobusu je v obci Krhov, kde staví autobusy jezdící z/do Boskovic (Kuřimi). Od autobusové zastávky vede zelená značka, na rozhlednu je to 2,6 km.

Vlaková zastávka je odsud vzdálena 4,6 km v Doubravici nad Svitavou. Pokud máte zdatnější výletníky, kteří ujdou 9 km, můžete tedy naplánovat i jako výlet vlakem 😉

Leave a Reply