Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Hády – Růženin lom – Rodičem v Brně

Kopec Hády a jeho okolí navázané na bývalé vápencové lomy patří k jednomu z nejoblíbenějších míst v Brně. Je tu jedinečný výhled i specifická přírodní lokalita. Najdete tu stepní a teplomilné rostliny a různě roztroušené dřeviny. I díky nim je to tu hodně barevné zejména na podzim, kdy se stromy na stráních zbarvují do různých odstínů zlaté a červené.

Po obvodu lomu vede okružní Naučná stezka Hádecké lomy a okolí, která je dlouhá 2,3 km, tato stezka je však hodně zašlá a pro děti ničím zajímavá.

Nejpopulárnější část Hádů je Růženin lom s jezírky s různorodě zbarvenou vodou. Pro děti je tu tajemná Cesta rákosím – 170 metrů dlouhá stezka vedoucí částečně po pěšině a částečně po dřevěném chodníčku, po jejímž obvodu dosahuje rákosí délky až 3 metrů. Děti si tu mohou připadat jako v dokonalém přírodním bludišti. Na chodníčcích jsou navíc vyraženy stopy zvířat, takže děti mohou pozorovat a odhadovat, komu jaké stopy patří – na tabulce na konci stezky se jim vše odhalí.

Lom je velmi vyhledávaným cílem výletníků a POZOR, navzdory zákazu koupání zde v létě pravděpodobně narazíte na nudisty. Proto doporučujeme návštěvu spíše zkraje jara nebo na podzim. A další upozornění: vstup je ohrazen bránou, skrze niž mohou mít problém projet kočárky.

Jak se sem dostanete:
Autem zaparkujete na parkovišti za hotelem Velká Klajdovka (asfaltová cesta s miniparkovištěm je i u lomu, zároveň však je při vjezdu na ni z Líšně značka se zákazem vjezdu).
MHD: Buď můžete dojet meziměstským autobusem na zastávku Velká Klajdovka, nebo se na Hády vydáte ze zastávky Podbělová v Líšni, kde staví autobusy č. 55 a 78.

Lze si také udělat delší výlet ze zastávky Červený písek (autobus č. 64) podél Hádů k Růženinu lomu a skončit v Líšni. Tato trasa měří asi 4 kilometry.

Comment (2)

  • Eva Kilingerová| 24. 10. 2021

    Dobrý den, je cesta přístupná i s kočárkem? Děkuji Eva Kilingerová

    • Martina Vidová| 24. 10. 2021

      Dobrý den, s kočárkem se tam dá, ale jak píšeme v příspěvku, vstup je ohrazen bránou, skrze niž budete mít možná problém ten kočárek protlačit (sporťák by se dal, hluboký s korbou už asi hůř). Za nás bychom doporučovali na procházku spíše nosítko. Martina

  • Leave a Reply