Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Rajhradskou bažantnicí – Rodičem v Brně

Délka trasy: 5 km
Doprava: autem / vlakem (Popovice nebo Rajhrad)
Náročnost trasy: nenáročná
Vhodná pro kočárky: ano

Tip: doporučujeme přibalit si sáček nebo košík na přírodniny. Na jaře tu narazíte třeba na medvědí česnek, na podzim zase na spoustu podzimních plodů  🙂


Rajhrad je taková perla, uzavřená mezi dvěma dálnicemi a díky tomu dostupná z centra Brna během 15 minut. Super je, že sem vede i železniční trať a okolí je protkané cyklostezkami, takže ať zvolíte způsob dopravy dle svého gusta, s Rajhradem chybu neuděláte.

My tentokrát zvolili výlet pěšky s dopravou vlakem, ale rozhodně můžete přibrat i kolo nebo odrážedlo, protože pro cyklisty je to tu ráj, a to i pro ty začínající!

Stačí koupit jízdenku do Popovic, tam se od nádraží napojit na Naučnou stezku Rajhradsko a za rybníkem vstoupit do rajhradské bažantnice (někdy též uváděno jako Popovický les). Cesta vede rozmanitým listnatým lesem, pěkně po rovince, takže ji zvládnou úplně všichni.

U rybníka v Popovicích pořádají koncert žáby, v lese zase koncertují různé druhy ptáků. Na rajhradské bažantnici se nám líbila její druhová pestrost – chvíli to byl divoký les, chvíli udržovaný sad, mezitím se rozkládaly louky a políčka.

Dětem bude v cíli cesty velkou odměnou hezké dřevěné hřiště, které najdete v Rajhradě u rybníka za Starou pilou. Občerstvit se pak můžete v Klášterní taverně, která je velmi vděčným cílem všech výletníků. Odsud je to pak ještě necelý kilometr na nádraží, odkud dojedete zpět do Brna. Cestou ještě narazíte na další skvělé hřiště (v ulici Městečko), které je úžasně barevné a nabízí spoustu atrakcí. Tak si tu cestu na vlak raději plánujte s rezervou…

Pokud se vám zdejší krajina zalíbí, doporučujeme napříště přibrat kola a vydat se od rajhradského kláštera na jedinečný cyklovýlet do Židlochovic.

Cestu lze samozřejmě absolvovat i v opačném směru, pak doporučujeme jako cílovou zastávku Bistro U vodníka v Popovicích, které je plné herních prvků s příjemným posezením v rozlehlé zahradě.