Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Mariánské údolí – Rodičem v Brně

Jaké místo máte v Brně nejraději? Při našem malém průzkumu polovina Brňáků odpověděla Mariánské údolí. A není se čemu divit, tady je opravdu krásně v každém ročním období. Navíc pro děti je tu hodně aktivit – najdete tu zábavní park Eldorádo nebo bobovou dráhu U mlýna a také spoustu zvířat u mlýnských stavení, které dnes fungují jako restaurace a penziony.

Mariánské údolí se nachází převážně na východním okraji brněnské městské části Brno-Líšeň, ale zasahuje i do katastrálních území Mokrá u Brna a Horákov (obě tvoří obec Mokrá-Horákov) a Ochoz u Brna. Údolím protéká potok Říčka, který zde vytváří meandry, na nichž bylo v letech 1953–1967 vybudováno pět údolních nádrží a to U Kadlcova mlýna, Pod Hrádkem, U Muchovy boudy, Hornek a Hádecký rybník. Nejznámější a nejnavštěvovanější jsou první tři z uvedených, které leží v těsné blízkosti u sebe, a jsou využívány celoročně. Na své si zde přijdou v letních měsících rybáři i plavci, v zimě, kdy jsou nádrže zamrzlé, pak zejména bruslaři.

Dále se zde nachází několik mlýnů a výletních restaurací, z nichž nejznámější je Muchova bouda a Eldorádo s dětskými atrakcemi a mini ZOO. Také zde najdete jedinou bobovou dráhu v Brně (Bobovka u mlýna), která se prezentuje jako dráha s nejvyšším převýšením v ČR.

Na severu Mariánského údolí, na toku Říčky, se nachází i několik dobře známých jeskyní: Pekárna, Švédův stůl a Ochozská jeskyně. První dvě jsou volně přístupné, Ochozská jeskyně je přístupná pouze s průvodcem a za velmi pěkného počasí, jelikož při sebemenších deštích dochází k zatopení příchodu.

Dobrodružným poznáváním Mariánského údolí pak může být mapování zarostlých kamenných tribun a schodišť, které vznikly jako součást obrovského přírodního amfiteátru v 50. letech minulého století (místa pro tisíce lidí byly určeny zejména pro komunistické sjezdy apod.). Od přelomu století areál chátrá a bere si ho zpět příroda, nicméně pozůstatky jsou stále velmi dobře patrné.

Jak se do Mariánského údolí dostanete?

Do Mariánského údolí se dostanete z východního okraje brněnské městské části Brno-Líšeň, jezdí sem autobusy ze Staré osady.

MHD: autobusem č. 55 dojedete na konečnou zastávku Mariánské údolí. Dá se jet také autobusem č. 58 na zastávku Obecká, odkud lze udělat hezkou procházku kolem líšeňského kostelíka přímo k nádržím.

Autem můžete vjet na placené parkoviště vedle zábavního areálu Eldorádo. Pokud se jedete koupat, lze auto nechat také u líšeňského hřbitova a sejít odsud přímo k nádržím.

Leave a Reply