Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Lesní naučná stezka U Jezírka – Rodičem v Brně

Délka trasy: 900 m, dají se zde ale podnikat i delší procházky
Doprava:MHD (autobus č. 57, zastávka U Jezírka) / autem se dá zaparkovat přímo na vyhrazeném parkovišti na začátku stezky v blízkosti MHD
Náročnost trasy: nenáročná
Vhodná pro kočárky: pouze částečně, na základě vašich upozornění víme, že terén v druhé části trasy úplně přívětivý


Moc hezkou naučnou stezku, k níž můžete bez problémů dojet autem i autobusem, najdete kousek za Brnem mezi Soběšicemi a Útěchovem.

Kilometr dlouhá stezka ukáže dětem (i dospělým) život v lese, včetně zvířátek nebo toho, co dokáže napáchat kůrovec. Stezka se nachází kolem ekocentra Jezírko společnosti Lipka a navazuje na původní (již zaniklou) nejstarší brněnskou lesní naučnou stezku.

Ačkoliv se stezka nachází v blízkosti silnice, navodí skvělý pocit pobytu v lese, kde se děti můžou pohodlně vyběhat a ještě to mají s bonusem v podobě 8 zastavení po cestě. Stezka je krátká a dá se zvládnout i s nejmenšími dětmi (akorát na odrážedlo a kočárek je tady bohužel horší terén).

Na úvod čeká na děti velký dendrofon, kde mohou ozkoušet zvuky různých dřev (a zároveň jím prolézt naskrz, což nepochybně ocení). Na dalším zastavení jsou tabulky porovnávající délku skoku zajíce, žáby, srnky či sarančete a poznávání stop zvířat. Třetí zastávka pak představuje různé typy hornin a kamenů, které se vyskytují v Brně a blízkém okolí.

Součástí trasy je dále kůrovcové okénko, velký posed alias vyhlídková věž, makety zvířat v lese, která vypadají jako živá, jabloňový sad a především dvě dřevěná korýtka, do nichž lze napouštět vodu a pozorovat, jaký průtok má voda v korytě přírodním a v korytě uměle upraveném. Asi netřeba říkat, že právě tohle místo děti zaujme nejvíc a dokážou zde během cákání a upouštění stavidel strávit opravdu hodně času. Navíc je výhoda, že koryta jsou dvě a každé se může napouštět zvlášť, takže máte-li dětí víc, rozhodně oceníte, že spolu můžou třeba závodit 😊

Samotné jezírko (možná spíš rybníček?) které byste tu podle názvu čekali, se nachází mimo naučnou stezku o kus dál v lese, dojít k němu lze od parkoviště, když půjdete kousek po červené značce a pak uhnete doleva. Je zde také turistický přístřešek.

Comment (6)

 • Radka| 15. 7. 2020

  Vodní hratky opravdu zabaví a jsou hezký proveden. Stezka ale pro kočárky není, ani to odrážedlo neprojelo všude. Pravděpodobně stezku neudržují. Stezka 2x křižuje frekventovanou silnici.

 • Markéta| 22. 11. 2020

  Kočárek teda rozhodně ne, už jsme projeli kdeco s tím naším a nakonec zdolali i tuto (i když ne celou) cestu, ale jsme totálně špinaví a nadření. Možná za totálního sucha nebo hodně velkého mrazu.

 • Lucka| 15. 8. 2021

  Stezka je neudržováná, většina stanovišt nefunkčních, dokonce jsem se i ztratili, okrh stezky není nijak značený. Nápad je dobrý, ale jen tři stanoviště jsou použitelná – první, rozhledna a vodní hrátky (ty u nás zabodovaly) ale ostatní stanoviště zklamání, škoda.

 • Lenka| 12. 6. 2022

  bohuzel opravdu velmi neudrzovane, ale na jednom stanovisti bylo, ze ho rekonstruuji, tak snad se socka i zbytek. je to hezky zpracovane a hezka prochazka. vodni cesty jsou top:)

 • Radka| 28. 6. 2022

  Musim se pridat se zklamanim..krom vodnich korytek bylo vse neudrzovane. Bylo velice narocne se neztratit, protoze znaceni nebylo snadne najit a vetsina stanovist ve spatnem stavu 🙁

 • Leave a Reply