Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Dětská hřiště v blízkosti dobré zmrzliny, kávy (a piva) – Rodičem v Brně

Dětská hřiště jsou tu pro děti, avšak dospělí na nich tráví stejné množství času… Proto se hodí najít kompromis: hřiště, kde se děti dostatečně zabaví a zároveň se tu najde i něco pro rodiče, aby čas na nich strávený byl příjemný 😉 Níže nabízíme soupis brněnských hřišť, kde je po ruce zároveň dobrá zmrzlina, káva, limča nebo pivko (víme, ten alkohol by se propagovat neměl, ale mnohdy jde skutečně o zdravotní dávku :-)).

Obilní trh

Tohle hřiště asi zná každá druhá máma v Brně, však v sezóně bývá v parku opravdu hodně lidí. Skvělou zmrzlinu a další dobroty pořídíte v blízké cukrárně Tutti Frutti na Jiráskově ulici. Pro pivo a limo si zase všichni chodí do Pivnice U Čápa, která s hřištěm takřka sousedí. Nemluvě o tom, že hned naproti hřišti je nejkrásnější knihkupectví s dětskými knížkami Dlouhá punčocha. A co by kamenem dohodil je to do Marinády, kde mají opravdu výborné mlsky, kávu, zdravé dobroty, sýry, prostě všechno. Pokud sledujete jejich FB profil, víte, o čem je řeč. S každou jejich fotkou si připadám jako Pavlovův pes. Obilní trh je prostě splněný sen pro všechny gurmánské rodiče. Vybavení hřiště prošlo před pár lety rekonstrukcí, lavičky jsou ve stínu stromů a hlavní pískoviště má také nové zastínění proti letnímu slunci.

MHD: Tramvaj č. 4, zastávka Obilní trh, případně tramvaj č. 3, 12 a 11, zastávka Grohova


Lužánky

Ve výčtu oblíbených parků a hřišť nesmí chybět ani největší brněnský park Lužánky, které jsou ze všech stran obsypány zajímavými podniky. Díky tomu, že se u PONAVA café na konci roku 2021 otevřelo nové hřiště, je to teď vskutku ideální místo na venkovní program. Zmrzlinu uprostřed parku prodává vozík Božský kopeček, kousek od Schodové ulice se také nachází Cukrářství Kreativ, kde si můžete kromě cukrovinek zakoupit zmrzlinu nebo kávu. Nová cukrárna se dle plánů chystá také v blízkosti vodního hřiště, na tu si ale nejspíš ještě chvíli počkáme.

MHD: Tramvaj č. 1 a 6, zastávka Antonínská nebo Pionýrská, autobus č. 67, zastávka Schodová


Sady národního odboje

Ten prostor nejspíš mnozí znají, i když možná ne všichni vědí, že se to tu jmenuje takto. Lidé si park/hřiště spojují zejména s legendárním hudebním klubem Šelepka, kde mimochodem výborně vaří a načepují vám tu skvělé pivo nebo limonádu pro pobyt na hřišti. V posledním roce se atraktivita tohoto prostoru pro rodiče zvýšila ještě tím, že se zde otevřelo Komár kafe, kde mají výbornou kávu a dezerty a zároveň tu v létě najdete zmrzlinu (do roku 2020 tu byla zmrzka Ještě jednu, teď už je tam jiný provozovatel). Hned u vstupu do parku navíc parkuje jeden ze svých vozíků Kofi-kofi. Dobré jídlo pak nabízí také blízký Grand restaurant Zelená kočka. Hřiště nabízí několik oddílů, včetně velké lanové pyramidy. Pravda, některé houpačky už toho mnoho pamatují, ale jsou plně funkční a o to jde především 😉

MHD: Tramvaj č. 12, trolejbusy č. 34 a 36, zastávka Klusáčkova


Björnsenův sad

Nenápadný parčík u polikliniky mezi fakultami MU a VUT hodně ožil v minulých letech díky zakladatelkám Piknik boxu – jedinečné kavárny vytvořené ze soustav uni buněk. V Piknik boxu si dáte nejen vynikající kávu, limonády a dezerty. Vyhlášené jsou místní makronky a čepují i dobré pivo. Kousek za prostorem kavárny je, pravda, poněkud strohé hřiště a za ním ještě pískoviště a work-out prostor. Park je vhodný k piknikům, jehož zásobování můžete zajistit právě díky kavárně. Několikrát do roka zde také probíhá oblíbený Restaurant day.

MHD: Tramvaj č. 3 a 11, zastávka Rybkova nebo tramvaj č. 12, zastávka Nerudova


Park Stanislava Krátkého

Tenhle parčík v Černých polích si získává stále větší popularitu, a to zejména díky podnikům, které v jeho okolí nedávno otevřely. Dlouhé fronty se tu stojí na zmrzlinu z Cukrárny Větrník, v nedávné době na opačné straně parku otevřela osobitá kavárna Krátký kafe (kde mají mimochodem výbornou zmrzlinu z vyhlášené Lipůvky, pokud chcete lepší zmrzlinu s menší frontou než u Větrníku, je to skvělá volba, i když výběrem samozřejmě konkurovat nemohou). U parku se také nachází sympatický obchůdek Nebalenka, kde můžete dětem koupit například sušené banány, ořechy, zdravé gumové medvídky, sušenky, čokoládu a další dobroty na váhu. Také je tu pizzerie Toscana, když nastoupí opravdu velký hlad.

MHD: Tramvaj č. 5, zastávka Venhudova


Tyršův sad

Opomíjený park nedaleko centra může nabídnout kvalitní klidovou zónu napojenou na dobré občerstvovací body. Pokud sem budete mířit z Botanické ulice (tj. po schodech), určitě se stavte v restauraci Sborovna, která sídlí v prostorech husitského kostela přiléhajícího těsně k parku. Máte-li rádi kvalitní kávu a k tomu něco sladkého, neměli byste minout blízké Kafe Friedrich. Z druhé strany lze do sadu vstoupit z ulice Kounicova, kde je například velmi dobré bistro Garden food koncept, nebo o kousek vedle skvělé Mediteran bistro.  Také si můžete přinést kávu z kavárny a pražírny Monro. Nedaleko od Tyršova sadu se pak nachází jedno ze tří klasických kin v Brně, kino Art.

MHD: Trolejbus č. 32, 34 a 36, zastávka Smetanova, nebo tramvaj č. 1 a 6, zastávka Antonínská


Slovanské náměstí

Velký kus zelené plochy v městské části Brno-Královo Pole je oblíbeným cílem rodičů s dětmi. V jeho horní části najdete dětské hřiště s houpačkami a pískovištěm. Nevýhodou je pouze to, že zde v horkých dnech chybí zastínění. Ve střední části parku se nachází Caffe Park Slovaňák, kde koupíte kávu, pivo i zmrzlinu. Výběrovou kávu, sušenky a domácí limonády pak mají v blízkém Gimmi café. V nedaleké Husitské ulici pak parkují vozíky Kofi-Kofi a najdete tu další várku skvělých podniků (Pivní lokál U Bomby, Koblihárna Goody, Buon Giorno Bistro & Baguetteria, Kult Café a další)

MHD: Trolejbus č. 30 a 32, autobusy č. 44/84, 67 a 53, zastávka Slovanské náměstí


Náměstí SNP

Pro ty, co žijí na Lesné, je to důvěrně známé místo, pro ostatní možná jakási terra incognita, kam by je nejspíš nenapadlo jet. Přitom právě zde je to ráj pro děti a vlastně i pro dospělé. Je tu dětské hřiště s velkou prolézačkou, mnoha houpačkami, mini kolotočem, o kousek dál je velká lanová pyramida…a hlavně, v teplém počasí se tu v pravidelných intervalech pouští voda z rozstřikovačů, slalom mezi provazci vody bývá nejoblíbenější činností našich dětí. Do parku má své okno Kafe na písku , kde si koupíte výbornou kávu, řemeslné nanuky a další sladké i slané dobroty.  Pivo načepuje Kinokavárna nebo Šnek bar. Na náměstí má svou pobočku také Knihovna Jiřího Mahena.

MHD: Tramvaj č. 9 a 11, zastávka Fügnerova


Medlánecká hřiště

Ve výčtu nejlepších hřišť s dosahem kvalitního občerstvení nesmíme zapomenout na skvělá hřiště v Medlánkách – hřiště Halda za Medláneckým rybníkem a Zámecké hřiště v Zámeckém parku.  Zmrzlinu, stejně jako výbornou kávu, dezerty a sendviče, koupíte kousek od hřiště v Rotatoria caffé. Hned za Zámeckým hřištěm je Zámecká restaurace Moname, kde vám načepují pivo, limonádu, nebo udělají pizzu. Pokud byste chtěli kvalitní jídlo, rozhodně doporučujeme Pivovarskou restauraci Moravia, kde dobře vaří a k tomu mají ještě dětský koutek. Medlánky jsou jednoznačně top lokaliou pro rodiny s dětmi!

MHD: autobus číslo 41, 65 a 71 zastávka Medlánky


Areál U Hrocha

Sportovní areál Hroch v Jundrově je rozhodně jedno z nejoblíbenějších míst pro děti díky širokým možnostem vyžití. Občerstvit se můžete přímo na parníku uprostřed areálu, v sezóně mívá u trampolín otevřen také zmrzlinový stánek.  Gastronomický cílem pro rodiče se areál v Jundrově stal od doby, kdy hned za plotem sportoviště otevřelo svou maringotku a posezení Café Louka, které nabízí neskutečné dobroty typu hot-dogů, sendvičů a sladkých dobrot. Výběrová káva je zde samozřejmostí.

MHD: Autobus č. 67 a 44/84, zastávka Jundrovský most


Líšeňská rokle

Tento prostor by rozhodně neměl utéct vaší pozornosti. I když se může zdát, že jde o nevlídné prostředí uprostřed sídliště, Líšeňská rokle je skutečným rájem pro malé i velké děti a rodiče si tu rozhodně také přijdou na své. V rokli se dá skvěle jezdit na kole, řádit ve fontáně (holinky a náhradní oblečení se budou hodit 😉 ), koukat na ovečky, prosévat písek na hřišti, nebo šplhat po obřích lanových pyramidách. V sezóně má přímo uprostřed rokle otevřen svůj stan Potulná kavárna Éléphant. Naší srdcovkou je Kafe Mlýnek s vynikajícími dezerty a kávou, který najdete hned vedle Hospody Nálevny na Kotlanově. Jen o kousek výš je pak Zmrzlinová kavárna, kde v sezóně najdete až 50 druhů zmrzliny. Oblast také zaslíbená různým vinotékám 🙂 Není to odsud daleko ani do Rossa café, kde mají opravdu vymazlený dětský koutek. Může se hodit jako informace, kdyby vás tu náhodou zastihl déšť.


Park Sadová

Hřiště, která vznikla z participativního rozpočtu na Sadové (při ulici Zaječí hora a na Menšíkově), se rázem zařadily mezi naše nejoblíbenější hřiště. Nejen proto, že jsou tu skvělé prolézací sestavy, lanovky a pískoviště, ale zároveň je to, co by kamenem dohodil do dvou kaváren (Koci cakes & café a Šolc design café), které odděluje pouze Obchůdek na Kociánce, kde mimochodem koupíte stáčené víno 🙂 Kávu a dortíky z Koci cakes & café můžeme vřele doporučit! Přímo na hřišti na Sadové je navíc k dispozici ohniště, takže si s sebou můžete přibalit špekáčky a o radost na všech frontách máte postaráno.

MHD: Autobus č. 43 z Královopolského nádraží, zastávka Högrova


Vyhlídka, Brno-Lesná

Vcelku dobře ukryté hřiště, které znají jen místní. Přitom se tu nabízí dostatečné vyžití pro malé i velké děti a především pro sportovce díky venkovní posilovně a ohrazenému sportovišti. Prostor kolem hřiště nabízí spoustu posezení, včetně malých stolečků, kde můžete sníst třeba pizzu nebo vypít pivo z blízké Restaurace na Vyhlídce. A pokud jsme si správně všimli, jsou tu k dispozici i dva malé grily, takže na letní podvečer je toto hřiště ideální volba.

MHD: Autobus č. 46 na Lesnou, zastávku Heleny Malířové, případně autobusem č. 44, 46 nebo 57 na zastávku Lesná-nádraží


Mendlovo náměstí

Dříve to býval vcelku nevzhledný prostor, kde se nikdo nechtěl příliš zdržovat, to se však naštěstí začíná měnit. Místo rozhodně dělá příjemnější Cafe Plovárna, kterou provozujně kavárna Mitte (je to jedna z jejich čtyř poboček v Brně). Dáte si tu vynikající kávu, sladké dortíky, ale i pivo, víno, cider, domácí limonádu… Vše si pak lze vzít pohodlně s sebou na malé hřiště, které je nově zbudované za zeleným věžákem (Veletržní 2). Toto hřiště má výhod v tom, že je ohrazené, takže vám odsud děti (snad) neutečou. Nevýhodou pak zase je, že tu chybí stromy a drobné zastínění obstarávají jen natažené plachty, takže v horkých slunečných dnech to tu úplně nedoporučujeme. Hřiště nabízí prolézačky, houpačky, domeček, kolotoč a je zaměřené spíše na menší děti. Prostor je to ideální, za předpokladu, že přejdete specifickou „vůni“ linoucí se z blízkého pivovaru Starobrno 🙂

MHD: Tramvaje č. 1, 5, 6, trolejbusy 25, 26 a 37, autobusy 44, 84, zastávka Mendlovo náměstí


Bzzzukot v Juliánově

Hřiště na konečné zastávce tramvaje č. 9 nabízí vyžití pro malé děti, velkou travnatou plochu, nejdelší skluzavku v Brně a skatepark. Díky nedávno otevřené montované kavárně ze žlutých boxů se tu dá konečně i hezky posedět a dát něco dobrého. Nabídku si zde vzala na starost brněnská pražírna Rebelbean, takže kvalitní káva, limča nebo pivečko jsou samozřejmostí. V nabídce jsou také kelímkové zmrzliny od Ještě jednu. Plusem jsou rozhodně dostupné toalety.

MHD: Tramvaj č. 9, konečná zastávka Juliánov


Lesopark Akátky

Výborné místo s hřištěm se zábavou pro malé i velké najdete v Lesoparku Akátky.  Kvalitní občarstvení zde nabízí restaurace Sherwood, která pořádá i tématické akce (vyzkoušeli jsme tu čarodějnické opékání buřtů a svatomartinskou husu a můžeme doporučit).

MHD: Trolejbus č. 25 a 26, zastávka Akátky


Věříme, že náš výběr není vyčerpávající a že si v okolí těchto hřišť najdete svůj oblíbený podnik, který jsme třeba nezmínili. Zapomněli jsme na nějaké hřiště, které nám ve výčtu chybí? Rádi ho doplníme, napište nám, jak je vidět, jižní část města máme v tomto ohledu zmapovanou méně 😉