Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Jeskyně Blanických rytířů, smyslová zahrada, Burianova rozhledna – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 35 km
Kraj: Jihomoravský kraj, okres Blansko
Doprava: Autem – parkování je možné před jeskyní a je zpoplatněno 20 Kč / automobil


Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Nachází se nedaleko města Kunštátu, na okraji obce Rudka. Jeskyně se však nenabízí jako jediný výletní cíl. Najdete tu i smyslovou zahradu a Burianovu rozhlednu a za nás rozhodně doporučujeme vše spojit.

V rámci vstupu na rozhlednu či do jeskyně máte smyslovou zahradu již v ceně. Pro děti byla právě tato zahrada nejzábavnější část. Původně měla být pouze pro nevidomé a zrakově postižené. O zahradu je však velký zájem mezi všemi návštěvníky, kteří si zde mohou zkusit, jak na tom se svými smysly jsou. Zahrada je opravdu překrásná, plná květin, sošek, příjemného posezení ve stínu. Přibalte dětem s sebou také kuličku do kuličkodráhy. My jsme byli naštěstí připraveni, tak ať jste i vy.

Nad lesoparkem stojí pak Burianova rozhledna. Dojdete k ní po cestě (vhodná i pro kočárky), na které potkáte i chodník pro bosé nohy. Rozhledna je vysoká 18 metrů a za dobré viditelnosti je z ní možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše i Pálavu.

Na závěr jsme si nechali Jeskyni Blanických rytířů, abychom se zde trochu ochladili. Určitě dětem vezměte mikiny, protože i v tropických dnech je tu příjemných 15°C. Prohlídka jeskyně s výkladem byla zajímavá hlavně pro nás rodiče, protože jsme se dozvěděli velmi zajímavé věci o historii nejen jeskyně samotné, ale i o jejím tvůrci Stanislavu Rolínkovi a také o soše T. G. Masaryka, ze které tu bohužel zbyly už jen boty.

Pokud se zdržíte déle, určitě dětem nabalte svačinku. V areálu se nedá žádné občerstvení zakoupit, pouze nějaké drobnosti u vstupu typu zmrzliny, nápojů a sladkostí.

Naproti areálu přes silnici je lesopark. Přestože na plánku vypadá velmi dobře, realita bohužel byla jiná. Pro nás byl tento lesopark velkým zklamáním, protože byl neudržovaný, lanovka přetržená, kuželky už neexistují a celkově je areál velmi zanedbaný. To se raději přesuňte do vedlejšího Kunštátu, kde je pěkné náměstí s fontánkou a skvělá Švancarova cukrárna plná dobrot a skvělé zmrzliny. Nebo můžete navštívit místní zámek.

Nedaleko od jeskyně je také obec Býkovice (zhruba 11 km) a tady je pro změnu skvělé hřiště – Palisádové hradiště postavené na původním místě pradávné osady. Oblast nabízí i další výletní cíle, například zámek Lysice s překrásnou zahradou, lesní park Drnovice a Rozhlednu na Malém Chlumu společně s pískovcovým sousoším Husitských bojovníků, které mají stejného autora jako Jeskyně Blanických rytířů.

Leave a Reply