Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Stezka nad vinohrady a biocentrum Ostrůvek v Kobylí – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 45 km
Kraj: Jihomoravský (okres Břeclav)
Doprava
:
autem po dálnici D2, parkování 500 metrů od rozhledny
vlakem z Brna-hlavního nádraží do stanice Kobylí s přestupem v Zaječí (cesta trvá 50 minut)


Vinařská obec Kobylí se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Břeclav. Našim výletním cílem v Kobylí byla hlavně Stezka nad vinohrady a biocentrum Ostrůvek. Ale kdybychom měli více času, určitě bychom zde strávili celý den, nebo i víkend a pobyt spojili třeba s cyklistikou, jelikož obec prolíná několik cyklostezek, včetně těch nenáročných pro děti.

Stezka nad vinohrady byla vybudována v roce 2018 a je tedy velice neobvyklá, nejen díky spirálovému vzhledu, ale hlavně proto, že na tuto rozhlednu nevede jediný schod. Na vrchol rozhledny se hravě dostanete s kočárkem nebo s invalidním vozíkem. Navíc je rozhledna vzdálena jen cca 500 m od parkoviště pohodovou cestou, takže je snadno dostupná i pro ty nejmenší děti.

Naše děti byly nadšené, že nemusí šplhat spoustu schodů, jak jsou z rozhleden zvyklí, a vyběhly si to na vrchol rozhledny asi 5x. Nahoře jsme se kochali neskutečnou krajinou plnou vinic. Navíc jsme zde byli na podzim, kdy víno bylo těsně před sklizní a vinice byly podzimně zbarvené. Ale musí to tu být nádherné v každém ročním období.

Poté jsme se přemístili k biocentru Ostrůvek. Sem jsme tedy přejeli autem, ale určitě by se staršími dětmi dala udělat i pěkná procházka. Biocentrum je od rozhledny vzdáleno cca 3,3 km. V biocentru najdete 13 tůní s ptačí pozorovatelnou, ze které můžete pozorovat nejen ptáky, ale veškerý zvířecí a hmyzí život. Když budete mít štěstí, můžete zde zahlédnout třeba i volavky, ještěrky, vlhu a spoustu dalších. Jestli máte dalekohled, tak ho doporučujeme nabalit s sebou. Je tu také spousta informačních tabulí, tak si můžete ověřit, zda jste zahlédnuté ptáky dobře určili.

Bohužel jsme tuhle krásnou obec navštívili v nouzového stavu v době Covidu, takže jsme nemohli ani navštívit místní restaurace, vinotéky apod. Snad brzy doplníme i info, kde se tu dá dobře občerstvit.

Tip na závěr: Pokud byste neměli ještě vyhlídek a rozhleden plné zuby, tak hned ve vedlejší obci v Bořeticích je rozhledna Kraví hora. Ani tady se příliš nenachodíte. Autem totiž můžete zajet až k rozhledně. V nedalekých Velkých Pavlovicích pak nejdete rozhledu Slunečnou, k níž se dá také dobře zajet autem, nebo třeba na kole. Všechyn cíle jsou pak dobře dostupné i při cestování vlakem!

Leave a Reply