Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Židlochovice – Akátová rozhledna a zámecký park – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 25km
Kraj
: Jihomoravský kraj, okres Brno-venkov
Doprava:
vlakem: do Židlochovic jezdí osobní vlaky z Tišnova, z Brna jste tu za 30 minut
autem: po dálnici D2 nebo po D52 na Rajhrad. Cesta trvá 25 minut (parkování poblíž zámku u Penny marketu)
Psi: bohužel, do zámeckého parku nesmí 🙁
Tip: Pokud se budete chtít občerstvit před výšlapem nebo po něm, určitě doporučujeme bistro Bystrá Židle kousek od zámeckého parku a autobusového nádraží.


Židlochovice jsou ideálním městem, kam se z Brna s dětmi můžete dopravit vlakem či autobusem a udělat si tak krásný výlet na rozhlednu Akátová věž a do zámeckého parku.

Je to vhodná trasa i pro menší děti, necelých 6 km z vlakového nádraží (tam i zpět). Pokud byste jeli autem, můžete zaparkovat u zámku, respektive vedle zámku u Penny marketu a pak si kousek popojet a zaparkovat buď na ulici Legionářská nebo Masarykova. Tím si cestu o více než kilometr zkrátíte.

My jsme náš výlet začali v zámeckém parku. Okolí parku je velmi pěkně upravené, u bočního vstupu je například hezký parčík s vodním příkopem. Rozsáhlý zámecký park zabírající 23 hektarů patří stejně jako zámek pod správu Lesů ČR.

I když park může působit obyčejně, nachází se zde 25 druhů jehličnanů a přes 80 druhů listnatých stromů. Park je přístupný zdarma po celý rok na vlastní nebezpečí, protože při silném větru zde mohou padat větve. Vstup do něj však nemají povolen pejsci. Často tu totiž potkáte stádo muflonů nebo jelenů. Většinou se zdržují v zadní části parku, kde je také instalován interaktivní panel s muflonem a dřevěné sochy zvířátek, takže se tu děti hezky zabaví.

Po návštěvě zámeckého parku jsme se vydali na rozhlednu Akátová věž na kopci Výhon. Vydali jsme se cestou kolem židlochovické zvonice po zelené turistické značce. U zvonice najdete i malé dětské hřiště, ale je takové hodně retro. Pokud však máte kočárek, tuhle cestu nedoporučujeme (ke zvonici vedou schody), vhodnější trasa je z ulice Legionářská.

Rozhledna Akátová věž nabízí překrásný výhled na Brno a na Pálavu. Zároveň však na kopci často fouká, takže výstup na rozhlednu může vyžadovat trochu odvahy.

Délka trasy na rozhlednu: od vlaku 5,6 km
Náročnost trasy: středně náročná
Vhodná pro kočárky: ano, ale doporučujeme jít z ulice Legionářská nebo směrem NS Výhon, určitě je to na sportovní kolečka.

Cesta vede (asi jako na většinu rozhleden) do kopce. Dá se ale bez problémů zvládnout i s menšími dětmi. Rozhledna je otevřena nonstop a vstup sem je volný.

Z rozhledny můžete vidět všechny obce jižně od Brna jako jsou např. Modřice, Tuřany, Rajhrad. Na sever uvidíte zase Drahanskou vrchovinu a samozřejmě Brno. Krásně jsou odsud vidět také pálavské vrchy.

Za výšlap pak můžete dětem koupit nějakou dobrotu v cukrárně na náměstí. V dubnu 2020 otevřeli na dohled od zámeckého parku a autobusového nádraží moderní bistro Bystrá židle, sem rozhodně doporučujeme zajít těm, kdo si potrpí na kvalitní kávu a moderní dezerty. Pokud pojedete autem, stavte se po cestě zpět do Brna ve Vojkovicích na vyhlášenou točenou zmrzlinu. Je tu i zahrádka a pro děti houpačky, skluzavka, trampolína a slepičky.

Leave a Reply