Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Lednice a zámecký park – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 55 km
Kraj: Jihomoravský, okres Břeclav
Doprava:
autem: cesta trvá 40 minut
vlakem: Z Brna-hlavního nádraží lze jet do Břeclavi či Podivína, odkud do Lednice jezdí autobusy. V letní sezóně jsou z Břeclavi do Lednice vypravovány historické vlaky.
Kočárky: ano
Pozor! V zámeckém parku není dovoleno jezdit na kole.


Lednice je velmi oblíbený turistický cíl, zdejší zámecký park je koneckonců součástí památky UNESCO a samotný zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice. Popularita tohoto výletního cíle má ale svůj důvod. V městečku najdete opravdu bohaté vyžití, včetně spousty možností, kde se stavit na dobré jídlo a pití. Místo je také velmi oblíbené cyklisty, protože celý Lednicko-valtický areál je velmi příjemným prostorem bez stoupání a po rovince, takže jím zvládnou pohodlně projet i malé děti.

My jsme se do Lednice vypravili vláčkem, které sem jezdí v rámci akce ČD nostalgie. Od května do září jsou na místní překrásné nádraží ve víkendových a svátečních dnech vypravované historické motoráčky z Břeclavi, na začátku a konci sezóny sem míří dokonce vlak tažený parní mašinou (tím, jsme sem jeli i my). Jízdy jsou hodně oblíbené, tak se připravte na to, že tu zejména v termínech parních jízd bude hodně lidí.

Z nádraží k zámeckému parku je to asi 10 minut cesty, cesta vede lesíkem a je moc příjemná. Před vstupem do zámeckého parku se můžete občerstvit (např. v Pedro’s food truck, kde si rodiče mohou dopřát kvalitní burgr či hot-dog a děti zase potěší variace na hranolkovou klasiku, můžeme doporučit i zámeckou restauraci nebo Restauraci U Tlustých, ale určitě je z čeho vybírat i mimo Zámecké náměstí). Energie se vám totiž bude hodit, protože park je vskutku rozsáhlý a nabízí několik výletních cílů.

My jsme se prošli parkem podél skleníku a rybníku a zamířili jsme na ukázky dravců. Děti byly neskutečně nadšené, páni sokolníci mají své představení opravdu dobře připravené a rozhodně vás pobaví (když budete mít štěstí, můžete prostřednictvím tomboly vstupenek vyhrát i věcný dárek na památku). Vstupné na dravce není tedy úplně levná záležitost (250 Kč dospělý, 120 Kč děti od 6 do 10 let), ale máte možnost je zaplatit až při odchodu, pokud by se vám představení nelíbilo, můžete odejít bez placení.

Podél Zámeckého rybníka pak lze dojít až k proslulému Minaretu, který nabízí jedinečnou vyhlídku na okolí. Nebo si můžete půjčit lodičku a projet se po Staré Dyji až na romantickou zříceninu Janův hrad.

V Lednici je pak možné navštívit ještě Muzeum hraček nebo zahrady Mendelovy univerzity, která zde má Zahradní fakultu. My si tyto místa značíme na příště, protože za jedno odpoledne nešlo stihnout vše 🙂

A ještě pár tipů: Pokud máte rádi výběrovou kávu, tak opravdu doporučujeme kavárnu Coffeesquare, která je nedaleko Zámeckého náměstí. Mají tu i příjemný interiér s dětským minikoutkem, ale ten jsme zatím kvůli době covidové mohli obdivovat pouze zpovzdálí.

Když jsou otevřené restaurace, vyplatí se navštívit Včelařský dvůr, jehož součástí je i dětské hřiště.

V létě 2021 jsou v Lednici od května do října k vidění sochy z písku Michala Olšiaka (na mapě hledejte „písečný svět“ za centrálním parkovištěm).

Pokud sem pojedete vlakem, tak v Břeclavi určitě nezapomeňte navštívit Muzeum železnice, které je součástí zdejšího zrekonstruovaného nádraží. Mají tu hodně interaktivních prvků pro děti a vstup sem je zdarma.