Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Znojmo – zaslíbené město pro rodiče i děti – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 65 km
Kraj: Jihomoravský kraj, okres Znojmo
Doprava:
autem: po dálnici D52 a dále z Pohořelic na Znojmo
autobusem: ze Zvonařky, cesta trvá 75 minut


Znojmo je druhé největší město Jihomoravského kraje a nabízí opravdu mnoho atraktivního vyžití pro rodiče i děti. Kdyby nebylo Znojmo od Brna hodinu cesty, určitě bychom sem zavítali častěji. Člověk si tu najednou připadá jak v jiném podnebném pásu a hnedle získá pocit, že je na dovolené někde ve Středozemí. My jsme si tu vlastně takovou malou dovolenou dopřáli, strávili jsme tu v létě tři dny a rozhodně jsme dobře udělali, protože se nám město alespoň podařilo lépe zmapovat. Pokud budete mít stejnou možnost, rozhodně se přimlouváme ve Znojmě přespat a užít si ho plnými doušky.

První den jsme se vydali na tradiční procházku městem, ke Znojemskému hradu a vinicím nad řekou. Mrkli jsme, jak jezdí zdejší turistický vláček a pak jsme – přiznáváme se – zamířili ochutnat to, co je chloubou zdejší krajiny, tedy víno. Enotéka znojemských vín je nezbytná zastávka, když se ve Znojmě ocitnete. Jednak nabízí ikonický výhled na město a hlavně tu můžete ochutnat všechna ta vínečka, která se rodí na okolních vinicích. Za vratnou zálohu 100 Kč si tu půjčíte skleničku, za zálohu 50 Kč kartu, na niž si nabijete kredit a pak už se můžete vydat na ochutnávku. Děti klidně vemte s sebou (zvlášť, pokud jim přibalíte nějakou jejich mňamku), ověřili jsme si, že je vcelku baví mačkat tlačítka jednotlivých ochutnávkových automatů a plnit rodičům skleničku :-))

Jelikož ve Znojmě jsou teplé dny ještě teplejší, rozhodli jsme se další den ukrýt ve stínu lesů. Vypravili jsme se na Naučnou stezku s mlokem Gránickým údolím. Stezka začíná na přírodním dřevěném hřišti u Krammerovy vily, kam je možné přijet autem a poblíž vily zaparkovat. Do údolí se však dá seběhnout i z města od Znojemského hradu, v tomto případě však zapomeňte na kočárek. Samotná stezka je dlouhá zhruba 2,5 kilometrů a je sjízdná s kočárkem (pokud se budete držet stále při jednom břehu potoka a při cestě zpět nebudete přecházet na druhou stranu břehu, kde ještě část stezky pokračuje; zdejší terén už pro kolečka není úplně vhodný). Na stezce potkáte různé interaktivní prvky a spoustu dřevěných zvířátek. Hravou formou se tu děti dozvědí něco o stromech, hmyzu a houbách.

Když už budete u vstupu do Gránického údolí, určitě doporučujeme zastavit se v Muzeu motorismu. Prohlídka je bez průvodce po vlastní ose. Jsou tu vystavené historické vozy, motocykly, zemědělské stroje či čerpací stanice, ale třeba i kočárky. V další místnosti pak najdete retro hračky, na které si spousta rodičů možná ještě pamatuje ze svého dětství. Muzeum zvládnete projít zhruba za půl hodinky.

Jelikož nás neopouštělo teplé počasí, další cíl ve Znojmě byl jasný: vydali jsme se prozkoumat městskou plovárnu u Louckého kláštera. Z centra města je to sem asi 3,5 kilometru, pro auta je tu nicméně velmi prostorné parkoviště, které je možné využít zdarma. Dojet se sem dá i městským autobusem nebo červeným výletním vláčkem (jeho cena je pro dospělého však 100 Kč, jedná se o okružní linku s výkladem). 

Znojemské koupaliště je opravdu stylové a jedno z nejlepších, na němž jsme byli. Jednak má za sebou skvělou dominantu Louckého kláštera (sídlo Znovínu Znojmo), jednak nabízí opravdu mnoho prvků, které nadchnou malé i velké. Koupaliště je soustavou více bazénků, každý má nějaký svůj účel. Je tu bazének jako dopadiště pro tobogán, širokou skluzavku i klasickou skluzavku, poté malé brouzdaliště s rozstřikovači, velký bazén s bublinkami a divokou řekou a pak další bazény pro plavce a pro skoky do vody. Podél bazénu jsou střídavě pouštěny osvěžující vodotrysky.

Dále tu najdete malé hřiště, trampolínu a vodní lodičky na samostatné vodní ploše (ty se společně s trampolínou platí zvlášť). Občerstvení můžete využít buď klasické stánkové typu hranolky, tortilla, kuřecí nugetky atp., na protější straně je nicméně k dispozici i restaurace s nabídkou tradičních jídel jako je třeba svíčková nebo těstoviny.

Pokud vás omrzí koupaliště, můžete se ještě na chvilku před cestou domů zdržet na roztomilém hřišti u Louckého kláštera, které je inspirováno – čím jiným, než vínem 😉 Herní prvky jsou zde vytvořeny ze sudů, v nichž zraje víno. Akorát dost možná tuto hříčku ocení spíš rodiče než děti, hřišťátko je vcelku malé, takže se rychle omrzí, navíc na něm chybí stín.

Další prima hřiště nabízí městský park, kde také uvítáte, že je zde hodně stromů a stínu. Kousek odsud je pak moc příjemná galerie spojená s kavárnou GaP / Galerie a Prostor – pokud máte děti, které nepřevrátí dům naruby, mají tu pro ně na zabavení hezké dětské knížky týkající se umění a architektury a vy si tu můžete vychutnat dobré kafčo. Hned vedle je také zmrzlinárna Gelateria Jasmin s širokým výběrem zmrzliny.

Ve Znojmě byste také neměli vynechat výstup na věž radnice. Bude vás to stát sice nepočítaně schodů a pravděpodobně se při tom trochu zadýcháte, ale odměnou vám bude opravdu překrásný pohled na město. Výstup je určitě pro chodící děti, doporučujeme zhruba od čtyř let. Dále se můžete vypravit do zdejšího podzemí, které nabízí nejrozsáhlejší systém podzemních chodeb u nás. Jelikož je možný však jen hodinový okruh s průvodcem, nakonec jsme podzemí obětovali, protože jsme si nebyli jistí, zda by syn celou prohlídku vydržel. Co ale rozhodně doporučit můžeme, je kavárna Balance Coffee & Wine, kde si dáte jednak skvělé sendviče, dezerty, kávičku, víno…ale hlavně tu mají i sympatický dětský koutek.