Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Naučná stezka na Kuřimské hoře – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 12 km, 12 minut
Doprava
: autem, autobusem nebo vlakem
Délka trasy
(samotná stezka): 2 km
Náročnost trasy: mírně náročná
Vhodná pro kočárky: část cesty, která vytváří okruh, není úplně vhodná (níže mapa)
Doporučení: Přiberte si s sebou papír a obyčejnou tužku, ať můžete využít frotáž ptáků na tabulkách.


Když se vypravíte do Kuřimi, narazíte tu na velmi promyšlenou stezku z dílny Lesů města Brna. Stezka na Kuřimské hoře byla zpřístupněna na konci roku 2020 a záhy se stala velmi populární, navzdory ročnímu období. Postupný sestup z kopce je totiž vhodný ke sjíždění na saních nebo na odrážedle. Jen je potřeba se dostat nahoru 🙂

Stezka na vcelku krátkém prostoru 2 kilometrů nabízí opravdu hodně zábavných prvků, poučných zastavení, hraní a tvoření.

Na úvod si přečtete, že vás na stezce čeká 10 zastavení, ale pravda je, že na stanovištích bývá několik herních prvků a informačních tabulí zároveň, takže se hůře rozlišuje, kde některé stanoviště končí a kde další začíná 😉 Tolik zábavných prvků najednou se jen tak někde nevidí.

Stezka začíná u vodní kaple sv. Jana (ulice Podhoří), odsud je potřeba vydat se směrem vpravo, nikoli po žluté značce, jak jsme to udělali my – to je jediná chyba, že na začátku není stezka nijak označena (níže zkontrolujte mapku).

První úsek cesty, kdy je potřeba se vydrápat nahoru, abyste mohli scházet zpět dolů, zároveň není vhodný pro kočárky (ty mají variantu vydat se opačným směrem a stejnou cestou se také vracet zpět).

Na jednotlivých zastaveních najdete úplně všechny možné naučné prvky: pexeso, odkrývačky, kuličkolam, spojovačky a dohromady 15 ptačích pozorovatelen, kde je možné si siluetu ptáků obkreslit skrz frotáž (tedy papír a tužku s sebou!). Zároveň můžete na stanovištích načítat do aplikace Lesní svět QR kódy, které vám kromě informací zprostředkují také zvuk ptáků a zvířat. Možná to je až přehnané, protože telefonem jsme za celou cestu pípali snad třicetkrát 🙂

Výhodou každopádně je, že do Kuřimi se velmi pohodlně dostanete z Brna vlakem či autobusem. A když už budete procházet městem, zastavte se u potoka, kde kromě kachen potkáte i nutrie, pro děti jsou tato zvířátka zážitek sám o sobě.

Na závěr výletu jsme si zamlsali v Caffé Lilly na náměstí 1. května, kde nás za odměnu čekala moc dobrá horká čokoláda.

Mapa celé trasy (spojnice v bodě 5 je kritické místo pro kočárky):