Please Activate WooCommerce Plugin First, to use it.

Hrad Pernštejn – Rodičem v Brně

Vzdálenost od Brna: 40 km
Kraj
: Jihomoravský, okres Brno-venkov
Doprava
:
autem směrem na Kuřim a Tišnov  (cesta trvá 45 minut)
vlakem z Brna přes Tišnov do Nedvědice (cesta trvá 1 hodinu)

Tip: O víkendech jede vždy ráno a večer jeden přímý vlak z Brna do Nedvědice a zpět


Když si chcete z Brna udělat výlet na hrad, naskýtá se většinou buď příměstský hrad Veveří u Brněnské přehrady, nebo právě majestátní gotický hrad Pernštejn na hranici jižní Moravy a Vysočiny. Na Pernštejn (respektive do městečka Nedvědice, které tvoří jeho podhradí) se dá skvěle dojet autem i vlakem, takže je to rozhodně vítaný tip na krásný výlet pro všechny generace. Výlet na Pernštejn je skoro povinnost 🙂

Pokud se vydáte vlakem, upoutá vás hned na nádraží velký panel s informací o hře Korálky komorné Elišky, která může zpříjemnit dětem cestu městečkem (od turistického informačního centra) až na hrad. Jde o zábavnou pátrací hru, v níž děti hledají poklady v podhradí Pernštejna. Výprava začíná a končí v Nedvědici, úspěšné luštitele čeká malá odměna. Hrací kartičky si můžete vytisknout i doma, nebo si je vyzvednete přímo v infocentru (o víkendech mají otevřeno od 9 do 14 hodin), v cukrárně Milena či v bistru Malinová louka na parkovišti pod hradem. V těchto místech lze zároveň vyzvednout závěrečnou odměnu.

Cestou na Pernštejn v Nedvědici minete malé hřiště s dřevěným vláčkem a širokou skluzavkou. Kopec nahoru na hrad po žluté turistické značce je pro zdatnější turisty, tvoří jej velké kameny a rozhodně se tudy nedá jít s kočárkem 🙁 S tím je možné to objet po silnici. Komu by se nechtělo šlapat, ten může využít službu expresu – červeného turistického vláčku, který každou čtvrthodinu vozí návštěvníky mezi velkým parkovištěm a hradem. Jen tedy vagonky jsou poměrně úzké a velký kočárek se vám nejspíš nalodit nepodaří :-/

Samotný hrad je pak krásné místo k prozkoumávání sám o sobě, najdete tu mnoho zákoutí a vyhlídek, děti si třeba vybaví i některou pohádku, která se zde natáčela. Na nádvoří hradu (kam je možné se dostat po zaplacení vstupného) se nachází kavárna se spoustou upomínkových předmětů typu dýk či princeznovských šperků, které jsou velkým lákadlem pro děti (a strašákem pro rodičovskou peněženku).

Během naší návštěvy nebyla na hradě v provozu hradní restaurace. Naštěstí jsme se občerstvili už přímo v Nedvědici, kde najdete hned několik příjemných restaurací. Dobré jídlo, venkovní hřiště i vnitřní dětský koutek s hračkami mají například v Restauraci Pod věžičkou (kousek od nádraží), kterou rozhodně můžeme doporučit.

Na Pernštejně zároveň probíhají během prázdnin tematické prohlídky pro malé děti od 4 do 6 let, jimiž provází po hradě bílá paní. Tyto prohlídky je však potřeba zamluvit dopředu, konají se dle předchozího zájmu a domluvy. Více informací najdete přímo na stránkách hradu.

Na Pernštejně také v roce 2021 otevřeli nově zrekonstruovanou vrchnostenskou zahradu, kam je potřeba zakoupit samostatnou vstupenku. My jsme tuto prohlídku s dětmi zatím neabsolvovali, ale zahradu jsme si prohlédli alespoň z hradeb z výšky a následně i ze spodu při cestě ke krytému dřevěnému mostu. Celou naši trasu dlouhou 6,5 km, přikládáme zaznačenou na mapě níže. Díky této okružní procházce jsme měli hrad několikrát jako na dlani a pokaždé jsme ho zahlédli z jiného úhlu. Také jsme po cestě potkali spoustu přírodnin, které nás potěšily (při naší návštěvě v srpnu to byly ostružiny a houby).